Mały miś w świecie wielkiej literatury

 

„Mały miś w świecie wielkiej literatury” to międzynarodowy projekt rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami pod patronatem ogólnopolskiego czasopisma „Przedszkolnego ABC” oraz patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, pana Marka Michalaka. Patronat honorowy objęła również Pani Dorota Dziamska . Projekt realizowany jest również w Irlandii, Niemczech, Belgii oraz na Litwie.

Autorką projektu jest Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej.
240 misiaczków z całej Polski wyruszyło w niezwykła podróż literacką. Organizator projektu zaplanował dla każdego z nich trasę składającą się z dziesięciu przedszkoli. Każdy pluszak wraz z przedszkolakami u których gości, bawi się, zwiedza przedszkole oraz najbliższą okolicę, ale przede wszystkim słucha bajek, czytanych przez nauczycieli. Miś wyposażony jest w dzienniczek w którym dzieci wpisują tytuł czytanej misiowi bajki, wklejają zdjęcie swojej grupy oraz dedykację na pamiątkę, Odbijają również swoje paluszki umaczane w farbce oraz wpisują samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela swoje imiona.

Projekt, oprócz opisanej podróży, zakłada organizację dwóch konkursów: plastycznego dla dzieci oraz literackiego dla nauczycieli.

Przedsięwzięcie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem- w ciągu zaledwie dwóch dni zgłosiło się do niego 320 nauczycieli z całej Polski.

Warto podkreślić, iż nauczyciele biorący w nim udział w niezwykle kreatywny sposób podjęli się jego realizacji. Jedna z uczestniczek projektu, pani Ludmiła Fabiszewska, wpadła na pomysł napisania piosenki, która stanie się niejako hymnem projektu i treścią nawiązuje do wartości czytania dzieciom. Skomponowała muzykę do tekstu specjalnie napisanego dla potrzeb projektu przez Agatę Dziechciarczyk – znanej w środowisku nauczycieli przedszkola twórczyni wierszy publikowanych na stronie: „Wierszowanki przedszkolanki”.

Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślają, że udział w projekcie przyniesie wiele korzyści dla przedszkolaków, a przede wszystkim zachęci do czytania oraz przyczyni się do kształtowania postawy otwartości na świat i poznawania nowych ludzi.

 

W ramach projektu organizowane są różne akcje i wydarzenia:

  • Mały Miś i polskie tradycje Bożego Narodzenia
  • Dzień Bezpiecznego Internetu z Małym Misiem
  • Mały Miś w wielkim świecie wartości
  • Mały Miś i tradycje Wielkanocne
  • Mały Miś i bezpieczne wakacje
  • Misiowe znaczki na misje (Akcja charytatywna „Każdy znaczek wspiera misję”).

 

maly-mis

 

 

rzecznik%20praw%20dziecka%20logo f

 

 

top