Kolędowanie przy choince

By Anna de on Styczeń 15, 2020 in with No Comments

Wigilia  Bożego  Narodzenia  to  jeden  z  najpiękniejszych  dni  w  roku, na  który  czekamy  i  przeżywamy  go  uroczyście  w   domach . W tym roku również w  przedszkolu przeżywaliśmy wspólną wigilię w swoich grupach. Tego dnia od rana panowała radosna, ożywiona atmosfera.

Dzieci bardzo chętnie pomagały  w przygotowaniach. Wspólnie nakrywały do stołu, ustawiały krzesła, rozkładały serwetki. O wyznaczonej  godzinie wszystkie grupy zebrały się w górnym holu na wspólnym kolędowaniu przygotowanym przez grupy II i V. Wspólny śpiew najpiękniejszych polskich kolęd wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój.

Po występach pani dyrektor złożyła  dzieciom, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom przedszkola najlepsze  bożonarodzeniowe życzenia. Wszyscy  zasiedli  przy  odświętnie  nakrytych  stołach w swoich grupach, podzielili  się  opłatkiem  a  następnie  wspólnie  zjedli  tradycyjny  barszczyk. Podczas  posiłku  cicho  rozbrzmiewały  kolędy.

Kultywowanie  takich  tradycji  jest  dla  dzieci  szczególnie  ważne.  Kiedyś  one  zastąpią  nas – dorosłych  w  przekazywaniu  tej  tradycji, do  której  jesteśmy  bardzo  przywiązani  i  co  stanowi  dla  nas  niezaprzeczalną  wartość.  Takie  podniosłe  chwile  nie  tylko  utrwalają  dzieciom  znajomość  zwyczajów  świątecznych  lecz  również  wzmacniają  serdeczne  relacje  między  nimi.  W  świadomości  naszych  dziadków  Wigilia  była  świętem  radości, pojednania  i  życzliwości.